PARAFIA ŚW. FRANCISZKA Z ASYŻU W BLACHOWNI

Msza św. wieczorna w dni powszednie przez cały rok o godz. 17.00

Aktualności

W piątki od 16-02-2018 Droga Krzyżowa dla dzieci o 16.30,  dla dorosłych i młodzieży o 17.30 po Mszy św. wieczornej.      W każdą niedzielę Gorzkie Żale o 11.15 - z kazaniem pasyjnym. Każda trzecia niedziela miesiąca - taca remontowo- gospodarcza.

monitoring pozycji

OKTAWA BOŻEGO CIAŁA 2013


Ostatniego dnia Oktawy, zawsze w czwartek, ksiądz święci przyniesione wianki, zrobione z pierwszych zioł i kwiatów. 
Są one symbolem pracy ludzkich rąk, a jednocześnie utożsamiaja dar Boży służący ludziom i wszelkiemu stworzeniu. Poświęcone ziele z wianków ma chronić przed burzą, uderzeniami pioruna i pożarami, a tekże przed gradobiciem i szkodnikami na polach. Ukruszone ziele z wianków stosuje sie do sporządzania herbaty, mikstur domowych oraz do okadzania roślin i zwierząt.  Wianek przechowywany jest przez cały rok, nie wolno go wyrzucać, bo jest poświęciny, po roku można go spalić. W wiankach nie może zabraknąć takich ziół jak; macierzanka, mięta, rozmaryn, rozchodnik, lubczyk, ostrężyna, podbiał, niezapominajka, rosiczka, kopytnk, bławatek, rumianek, stokrotki...

Po uroczystej procesji wokół kościoła, nastapiło poświęcenie ziół i kwiatów w wianuszkach, a następnie Błogosławieństwo wszystkich przybyłych dzieci.

Kreator stron www - przetestuj!